Światło w łazience

Oświetlenie w łazience stanowi bardzo istotny fragment aranżacji. W łazience potrzebujemy z pewnością światła centralnego, w sposób równomierny oświetlającego wszystkie powierzchnie i dobrego oświetlenia lustra a także umywalki. Do oświetlenia kabiny prysznicowej jak też wanny starczy łagodne światło punktowe. Nie bez znaczenia jest także światło spełniające funkcję dekoracyjną.

Oświetlona łazienka
Autor: Baumit
Źródło: Baumit
Przyjemniej brać uspokajającą kąpiel w nastrojowym pomieszczeniu niż przy mocnym ogólnym oświetleniu. W charakterze źródła światła można zastosować świetlówki bądź też halogeny, pamiętając jednakże, iż te ostatnie nie przydadzą się jako oświetlenie łazienkowe nad lustro (czytaj więcej), jako że powodują powstawanie cienia na buzi. Wszystkie oprawy stosowane w toalecie powinny posiadać wodoszczelną obudowę.

Po co w toalecie oświetlenie ogólne? Najkrócej można by odpowiedzieć w taki sposób: aby wszystko było dobrze widać. Całość, a więc każdy zakątek. Odpowiednie światło ogólne przyda się nie tylko przy sprzątaniu, ale też przy czynnościach higienicznych. Jako ogólne oświetlenie sprawdzą się powieszone w centralnym punkcie sufitu lampy z kryształami (więcej o ofercie). Warto też skorzystać z rozwiązań polecanych do kuchni, a więc montażu opraw na halogeny lub zwyczajne w suficie podwieszanym. W łazience o powierzchni do 10 m2 wystarczą 3 oprawy z żarówkami o mocy 50 W.

W łazience
Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Jakie oświetlenie nad lustro łazienkowe zapewnia możliwość wykonania idealnego makijażu? W zwierciadle powinniśmy dobrze się widzieć, stąd światło powinno padać na osobę przeglądająca się w nim oraz równomiernie oświetlać jej oblicze, nie zmieniając koloru. W tym celu najlepiej zatem zamontować 2 oprawy w sposób symetryczny po obu stronach lustra.

Fascynuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło recykling okien pcv a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długo zapamiętasz.

Idealne będą nowoczesne kinkiety do salonu z zamkniętymi kloszami oraz świetlówkami, czy też z żarówkami o mocy 50 W (pamiętajmy jednak, iż zostaną wycofane ze sprzedaży do roku 2016). Dobrze oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Możemy też zainstalować parę niedużych opraw ponad górną krawędzią oraz po obydwu stronach lustra (zobacz ramy ciemne drewno) w odległości 5 cm od jego ramy czy też oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany albo regulowane reflektorki ponad zwierciadłem. Oprócz funkcji praktycznej stanowi to bardzo dekoracyjny element.