Oświetlenie w domu: jak należy je wybierać?

Niezwykle istotnym przedmiotem wyposażenia mieszkania jest oświetlenie. Pełni ono dwie istotne funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Jak jednak dokonać zakupu źródeł światła, by każde z pomieszczeń było oświetlone właściwie? Czy identyczne źródła światła sprawdzą się równie dobrze w nowoczesnych, jak i w klasycznie urządzonych wnętrzach?

lampy
Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

W większości pomieszczeń odnajdziemy nie tylko jedno, górne źródło światła. Opcjonalne oświetlenia będą wymagały kąciki wypoczynkowe, miejsca, w których będziemy pracowali, łazienki i pokoje gościnne. Jako oświetlenie ogólne salonu bardzo wiele osób stosuje ekskluzywne żyrandole. Chętnie stosowane ekskluzywne żyrandole często nawiązują swoją stylizacją do żyrandoli, które kiedyś znajdowały się w bardzo ekskluzywnych wnętrzach.

Tego typu żyrandole są stworzone ze szlachetnych metali kolorowych. Najczęściej wykorzystywanym metalem jest miedź. Zdobią je naprawdę popularne zrobione ze szkła elementy które udają kryształ naturalny. Wielką popularnością ostatnimi czasy cieszą się również lampy ekskluzywne, które nawiązują stylistyką do lamp, które dominowały w polskich wnętrzach w okresie secesji. Był to styl, który pojawił się pod koniec XIX wieku. Stylem przewodnim, czyli lampy, których klosze zrobione zostały techniką witrażową. Tego typu lampy sprawdzają się w rozmaitych rodzajach wnętrz, zarówno w tych urządzonych tradycyjnie, jak i tych zachwycających nowoczesnością. Tutaj coś dla poszukujących: lampy ekskluzywne.

lampy
Autor: Alfred Schierholz
Źródło: http://www.flickr.com

Poszczególne ekskluzywne rodzaje oświetlenia zrobione są niezwykle starannie z materiałów wysokiej jakości. Mimo więc, że oprawy tego typu nie kosztują mało, to jednak opłaca się je zakupić właśnie z uwagi na te dwie cechy. Takie oświetlenie zwyczajnie będzie nam służyło przez wiele lat. Ustawiając kilka rozmaitych źródeł światła w jednym pomieszczeniu można zmienić jego proporcje, możemy także osiągnąć wyjątkowy efekt dekoracyjny. Coraz więcej osób z przyjemnością chce wrócić właśnie do tych przeszłych stylów. Ciekawe: lampy do oświetlania stołu.