Oświetlenie dużego pokoju – zapoznaj się z kilkoma poradami, jakie ułatwią ci wybór

Salon to miejsce, jakie musi wyglądać elegancko. Nigdy nie mamy pewności, kiedy wpadnie do nas rodzina z niezapowiedzianą wizytą albo koleżanka, która chciałaby się wyżalić, gdyż znowu zdenerwowała się w pracy. Dlatego należy precyzyjnie przemyśleć każdy szczegół jego wystroju, abyśmy mogli podejmować gości o każdej godzinie – także późniejszym wieczorem, a wtedy najbardziej znaczące jest dobre oświetlenie. Czym kierować się podczas jego wyboru?

klasyczny żyrandol
Autor: Roman Boed
Źródło: http://www.flickr.com
Nim zaczniemy kupować lampy, rozejrzyjmy się po wnętrzu.

Absorbuje Cię mieszczący się w tym portalu artykuł? Kliknij zatem poza tym tutaj i zobacz więcej info wentylacja pożarowa na omawiany temat.

W jaki sposób je zaaranżowaliśmy? To pytanie, na które powinniśmy odpowiedzieć zanim udamy się na zakupy. Do minimalistycznych wnętrz będzie pasować oświetlenie nowoczesne, które jest także świetnym dodatkiem. Wybieraj atrakcyjne formy, a nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych ozdób. Do bardziej tradycyjnych przestrzeni lepsze będą lampy klasyczne. W dużym pokoju nie wystarczy tylko oświetlenie górne. Należy dodatkowo zastanowić się, w których miejscach powiesimy kinkiety bądź umieścimy lampę stojącą, którą szczególnie docenimy czytając wieczorem książkę.

Kinkiety powinny być w tym samym stylu, co żyrandol, aby pojedyncze dodatki stanowiły zgraną całość. Jeśli salon jest duży, można też zastanowić się nad paroma punktami oświetleniowymi na suficie, nie zaś tylko nad jedną lampą, jaka oczywiście nie zagwarantuje dostatecznego światła. Dodatkową lampę dobrze jest również zainstalować, jeśli salon złączyliśmy z jadalnią. Jasne światło nad stołem jest koniecznością, chyba że chcemy jeść posiłki w półmroku – ale np. jedzenie ryby w ciemnościach może nie zakończyć się dla nas za dobrze. Zakup lamp to nie koniec, trzeba dodatkowo zainwestować w należyte żarówki, jakie odróżniają się od siebie mocą. Większa moc to jaśniejsze światło.

Wybierając oświetlenie miejmy jeszcze na względzie materiał, z jakiego zrobione są lampy. Które z tworzyw są szczególnie wytrzymałe? To z pewnością lampy szklane i metalowe. Najtańsze, ale jednocześnie najmniej trwałe są lampy z papieru. Można je kupić, ale liczmy się z koniecznością ich wymiany nawet za parę miesięcy. Nieco lepsze są oprawy plastikowe, jednakże nie zawsze wyglądają gustownie. Gdy skończysz urządzać salon, przemyśl wygląd przestrzeni wokół domu i zakup lampki ogrodowe, jakie przyjemnie rozświetlą taras i trawnik.