O czym powinno się pamiętać podczas przechowywania wina w domowych warunkach

Wino uważane jest przez wiele osób za najlepszy napój świata, i próbując niektóre jego butelki ciężko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Wino sprzedawane jest w niezliczonej liczbie odmian i rodzajów, lecz również bardzo różnej jakości. W sklepach można już za kilka złotych kupić napój, który wprawdzie w nazwie ma wino, lecz co do jego smaku i zawartości można mieć spore wątpliwości.

kieliszki
Autor: inxsive28
Źródło: http://sxc.hu
Dobre wina niestety będą trochę droższe, a najlepsze butelki tego trunku mogą osiągnąć rzeczywiście wysokie sumy. Winami interesuje się coraz więcej ludzi, regularnie poszerzają oni wiedzę na ich temat i kompletują swoje zbiory. Tu szczęśliwie możliwości są bardzo duże, bo wino bardzo lubi czas, im ma więcej lat, tym nabiera lepszego smaku i szlachetności. Najlepsze wina raczej nie są pijane w krótkim okresie czasu od zabutelkowania, przeważnie będą one leżakować co najmniej parę lat, zanim będą się nadawały do spożycia. Wino po kupnie można także przechowywać w domu, jednak trzeba nabyć trochę wiedzy na ten temat, żeby ich po prostu nie zepsuć.

Wino powinno być przechowywane we właściwych warunkach, najlepiej będą się do tego nadawać chłodne, ciemne piwnice, lecz niestety nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia, żeby taką mieć. Generalnie wino powinno się przechowywać w temperaturze nie wyższej niż kilkanaście stopni, jeżeli będzie zbyt ciepło to dojrzewanie trunku będzie zaburzone.

Istotne jest także oświetlenie, wino nie przepada za mocnym słońcem, ponieważ dużo szybciej będzie się starzeć i zmienia się jego smak, z tego też powodu należy je przechowywać w jak najciemniejszych miejscach. Bardzo duże znaczenie ma też sposób trzymania butelek, najbardziej pożądane jest zapewnienie pozycji poziomej. Na szczęście raczej nie będzie z tym problemów, bo w sklepach są dostępne koszyki na butelki do wina – kliknij po więcej informacji, wykonane z drewna albo metalu, na jakich idealnie można będzie porozkładać całą kolekcję. Wina nie należy przechowywać w lodówce, bo będzie tam zbyt niska temperatura, jeżeli ktoś rzeczywiście przepada za tym trunkiem, to może pomyśleć o odpowiedniej chłodziarce do win.