Krótka charakterystyka kilku popularnych sposobów na realizację ogrodowych murków.

W ogrodach jednym z ważniejszych elementów są różnego rodzaju murki. Wykorzystuje się je w różnych miejscach, na przykład do oddzielenia lub podziału jakiejś części terenu lub dla zabezpieczenia przed osuwaniem się ziemi.

Przy okazji jednak można wykonać z nich bardzo ciekawy element zdobniczy, komponujący się ładnie z resztą wyposażenia, należy tylko umiejętnie je zbudować. Murki można robić z paru rozmaitych materiałów, z których każdy posiadał będzie trochę inne cechy, ale też wygląd. Dużą popularnością cieszą się między innymi murki zrobione z cegieł. Są one łatwe do budowania, prezentują się efektownie, a poza tym charakteryzują dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Jeżeli zastosuje się do budowy cegły, sprawdź moje źródło to można mieć pewność, że tego typu murek bez żadnych problemów będzie mógł wytrzymać wiele lat użytkowania. Ponieważ cegły jako naturalny materiał mogą po jakimś czasie trochę zmieniać swoją kolorystykę, to w czasie projektowania takiego murku należy o tym pamiętać.
palisada betonowa
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób zamiast cegieł wybiera kamienie. Są one układane podobnie jak cegły, to znaczy jeden na drugim i zespala cementową albo wapienną zaprawą. Przy tego typu murkach istotny jest odpowiedniej grubości fundament, jaki będzie przez długie lata musiał utrzymać ciężar całej konstrukcji. Nieco inna metoda budowy jest w przypadku palisad, które także zdobywają rosnącą popularność w ogrodach. Najczęściej spotykana palisada betonowa Budoskop ma postać okrągłych słupków mających odpowiednią długość, które wkopuje się w ziemię.

Masz ochotę zgłębić więcej na opisywany temat? To bardzo dobrze, ponieważ pod linkiem formy do betonu odnajdziesz ciekawe dane, które Cię wciągną.

/B] Tego typu słupki wytwarzane są z mocnego betonu, a ich bardzo dużą zaletą jest możliwość zabarwienia na różne kolory. Dzięki temu można zrobić palisady w oryginalnych zestawienia kolorystycznych, bardzo dobrze komponujących się z resztą ogrodowego wyposażenia.

Słupki oferowane są w różnych długościach, dzięki czemu możliwości ich wykorzystania naprawdę są duże. Przy ich kupowaniu pamiętać należy o tym, że duża ich część powinna być wkopana w ziemię, gdyż jedynie wtedy cała konstrukcja będzie odpowiednio wytrzymała.