Klinkier ceramiczny to zapewnienie wytrzymałości i niezawodności. Czy wiesz dlaczego? Poznaj jego cechy

Klinkier ceramiczny to materiał ceramiczny o czerepie spieczonym, bez właściwości jednakże zeszkliwienia powierzchni. Dostaje się je przez wypalanie glin wapienno-magnazjeowych, wapienno-żelazistych czy żelasistych. Temperatura tego wypalania wynosi od tysiąc do 1300 stopni Celsjusza. Klinkier wykorzystuje się przeważnie w produkcji dachówek, cegieł i płytek. Każdy z wyrobów klinkierowych jest mrozoodporny i nasiąkliwości do 6 procent.

ściana z cegły klinkerowej
Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Spośród artykułów klinkierowych możemy wymienić cegłę budowlaną klinkierową. Jest to materiał o identycznych rozmiarach jak cegła zwykła pełna. Produkowana jest z otworami lub jako pełna, choć można spotkać też inne rozmiary. Jej właściwości szczególnie to przede zwłaszcza twardość, mniejsza nasiąkliwości niż cegła licowa i wysoka wytrzymałość. Ta cegła jest odporna na mórz, jest niepalna, nie zmienia koloru przez działanie słońca. Pozostałe produkty to przykładowo cegła kominowa, jaka jest idealna do tworzenia wolno stojących kominów przemysłowych.

Kształt tego typu cegieł jest dosyć charakterystyczny – wycinek pierścienia kołowego. Cegła kanalizacyjna, jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do budowy sieci kanalizacyjnej, jaka potrzebuje szczelności. Cegła drogowa służy do budowy (eogniwa zawiesia wężowe) nawierzchni dróg, ale też placów fabrycznych, parkingów. Elewacje z cegły klinkierowej zaliczyć możemy do najlepszych, bardzo cenionych. Nie tylko, są niezwykle trwałe i ponadczasowe.

Poszukujesz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa naklejki na pewno Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz na niej wiele bardzo ciekawych informacji.

Ponadto mogą się pochwalić wysokimi walorami estetycznymi, a także parametrami technicznymi. To wszystko sprawia, iż stosowane są od lat. Cegły klinkierowe plasują się na samym szczycie w rankingu cegieł elewacyjnych (więcej cegła klinkierowa ceramiczna dowiesz się właśnie tutaj). Ażeby je wyrobić stosuje się tylko najwyższej jakości sezonowane gliny. Nie musimy ich wypalać, lecz poddaje się je spiekaniu w temperaturze 1100 stopniu Celsjusza.

To powoduje, że odznaczają się niesamowitą twardością. Na rynku dostępnych jest sporo cegieł elewacyjnych. Główna różnica między nimi to kolor, kształt i faktura. Kolorystyka jest zależna od sposobu wypalania i rodzaju surowca. Można spotkać cegły żółte, brązowe, czerwone, białe i szare. Każda z wymienionych barw jest naturalna. Jednakże najpopularniejszym jest kolor czerwony, ale w różnorodnych odcieniach, na przykład ciemnowiśniowy, cynober lub burgund. Idealnie dopasują się do drewnianej okładziny, jasnego tynku czy czerwonej dachówki.
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.