Klimatyzatory przenośne i stacjonarne

Mimo iż jesteśmy w klimacie umiarkowanym, upalne lato czy śnieżna zima nie jest dla nas czymś nowym i zaskakującym. Określanie klimatyzatorów niepozornymi urządzeniami o wielkich możliwościach nie jest przesadne. Obecnie, nikt z nas nie wyobraża sobie nowoczesnego biura pozbawionego klimatyzacji. Dopasowana temperatura jest niezbędna do zapewnienia komfortu pracowników, klientów, a także rangi miejsca.

Klimatyzator monoblokowy

Pomimo iż jesteśmy w klimacie umiarkowanym, tropikalne lato czy sroga zima nie jest dla nas czymś nowym i zaskakującym. Określanie klimatyzatorów niepozornymi urządzeniami o ogromnych możliwościach nie jest przesadne. Dzisiaj, nikt z nas nie wyobraża sobie modernistycznego biura bez klimatyzacji. Optymalna temperatura jest kluczowa do zapewnienia komfortu osób przebywających w pomieszczeniu, klientów, a także prestiżu miejsca.

Jak ewoluowała klimatyzacja?Pierwsze klimatyzatory można jeszcze znaleźć w starych budynkach, przypominają one wyglądem szare kwadraty zamocowane pod oknami, na zewnątrz elewacji. Z powodu hałasu jaki emitowały zastępowano je dyskretniejszymi i bardziej nowoczesnymi klimatyzatorami stacjonarnymi typu split, z odizolowaną jednostką emitującą hałas.

Jaką klimatyzację wybrać?Klimatyzatory dzielimy pod względem trybu pracy, trybu montażu oraz mobilności. Pierwszy podział wyróżnia klimatyzatory tylko o funkcji chłodzenia lub takie, które chłodzą i grzeją jednocześnie. Następny podział pod względem sposobu montażu wyróżnia klimatyzatory ścienne, kanałowe, kasetowe oraz podstropowe. Ostatni i zarazem najbardziej znany podział uzależniony jest od mobilności urządzenia.

Do jakich pomieszczeń przydadzą się klimatyzatory przenośne?Klimatyzatory mobilne są bardzo popularne i można je kupić nawet w przydomowych supermarketach. Wyposażone w koła, dzięki którym można je z łatwością przemieścić do pomieszczenia, które ma być schłodzone lub ogrzane. Możemy je często spotkać w mniejszych biurach, sklepikach czy drobnych punktach gastronomicznych. Wydajnie schłodzą niewielkie pomieszczenie. Ich podstawową wadą jest głośna praca, oraz słaba wydajność chłodzenia.

Klimatyzacja stacjonarna – plusy i minusy.Przeciwieństwem klimatyzacji przenośnej są klimatyzatory stacjonarne. Mogą być wbudowane w ściany, podłogę lub w sufit. Wybór zależy od zasobności naszego portfela, ponieważ im bardziej ukryta i rozbudowana klimatyzacja, tym więcej będziemy musieli zapłacić za jej podłączenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że będzie nam znacznie dłużej służyła niż klimatyzatory przenośne oraz jest bardziej wydajna. Klimatyzatory stacjonarne są bardzo dobrym rozwiązaniem do większych pomieszczeń – biur, galerii handlowych, urzędów, restauracji czy mieszkań.

Wybór rodzaju klimatyzatora nie jest łatwa i uzależniona jest od wielkości pomieszczenia klimatyzowanego i funkcji jaką pełni. Modernistyczne biura czy mieszkania wyposażone są w klimatyzację stacjonarną, która bez względu na pogodę zapewni prawidłowy komfort cieplny pomieszczenia. Na wyborze odpowiedniego klimatyzatora nie warto oszczędzać, bowiem jest to inwestycja, która z czasem z pewnością zaprocentuje, chociażby w postaci klientów i kontrahentów odwiedzających nasze biura czy lokale.