Jak powinna wyglądać toaleta ogólnodostępna? O czym trzeba pamiętać? Jakiego rodzaju kwestie są najbardziej istotne?

Jak powinna wyglądać ogólnodostępna toaleta i co musi w niej być? Te pytanie są najważniejsze w czasie zaprojektowania tego rodzaju miejsca? Musimy zdawać sobie sprawę, żeby pamiętać o każdym aspekcie, ponieważ będzie on miał wielki wpływ na wygodę oraz komfort wykorzystania tego rodzaju toalety.

łazieka
Źródło: pixabay.com

Ludzie niestety dosyć często nie szanują tego rodzaju ogólnodostępnych toalet, więc materiały wykorzystywane do urządzenia i wykończenia publicznych toalet powinny być trwałe i odporne na oznaki wandalizmu. Na rynku istnieje bardzo dużo interesujących materiałów i spośród takiej szerokiej oferty warto wybrać najbardziej właściwe do wykończenia konkretnych partii. Powinniśmy jak najbardziej zminimalizować ryzyko upadku w łazience, więc z pewnością najlepsze są antypoślizgowe płytki ceramiczne, gres, lastryko lub kamień naturalny. Należy także mieć na uwadze, ażeby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, powinien też być łatwy w utrzymaniu. W tego rodzaju miejscu koniecznie trzeba zrezygnować z malowania ścian.

Czy masz ochotę poznać dodatkowe porady? Jeżeli tak, to zobacz w witrynie (https://damnet.pl/krzesla/1207-dima-white-graphite.html) inne informacje dotyczące takiej kwestii – odsyłacz jest tu.

Jest to na pewno niepraktyczne. W toaletach panuje wilgoć, więc na pewno powinniśmy wystrzegać się materiałów łatwo chłonących wilgoć lub podatnych na korozję.

Generalnie ściany powinny być czymś wyłożone, żeby różnego rodzaju zachlapania nie wnikały w głąb, lecz były w stanie bez problemu spływać. Każda z toalet publicznych musi być wyposażona w różnorodne udogodnienia, typu plastikowe suszarki do rąk – suszarki z plastiku do rąk. Są coraz bardziej powszechne i świetnie się sprawdzają. Niezbędne są kosze na śmieci. Muszą znaleźć się w każdej damskiej i męskiej kabinie, dodatkowo powinniśmy je ustawić w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes lub płyny do czyszczenia deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednakowoż nie jest to regułą. W każdej z toalet publicznych muszą znaleźć się odświeżacze powietrza oraz środki dezynfekujące, do których najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze niszczą nieprzyjemny zapach, drugie to podstawa higieny. Wielu projektantów nie pamięta o stanowisku do przewijania niemowląt, tymczasem dzisiaj to raczej powinno być normą. Jest to bardzo duże udogodnienie, jakie sprawia, iż toaleta staje się przyjazna dla rodziców. Jeszcze o kolejnych kwestiach należy pamiętać, gdy projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.

Niezwykle istotne już na etapie projektowania lub przebudowy są drzwi wejściowe, bo te do wc dla niepełnosprawnych powinny być szersze, aby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bez trudności dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta musi mieć również inną powierzchnię, jaka pozwala na manewrowanie wózkiem. Jednym z najbardziej ważnych wymogów jest tego rodzaju usytuowanie umywalki, by znajdowała się ona w zasięgu ręki z pozycji siedzącej, bez niezbędności podnoszenia się z wózka. Następne ważne sprawy to umieszczenie uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, jakie dają możliwość samodzielnego korzystania z toalety (kup suszarki basenowe do włosów pod adresem impeco.pl!) a także lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest również zamontowanie bezdotykowych elementów wyposażenia, jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowe dozowniki mydła na i suszarki do rąk.