Jak poprawnie oświetlić domek?

Światło przesądza nie wyłącznie o tym, jak spostrzegamy otoczenie, ale też jak się w nim czujemy. Jak czujemy dane pomieszczenie, czy ono przepada w mroku, czy może zaprasza swoim blaskiem. Oświetlając własny budynek bądź mieszkanie wskazane jest podjąć trud właściwego doboru świateł. Ten artykuł ma wspomóc w tym wcale nie prostym zadaniu.

oświetlenie sypialni
Autor: Opera Cadet
Źródło: http://www.flickr.com
Wyznaczniki wyboru właściwego oświetlenia: Użyte żyrandole (polecamy lampka nocna witrażowa) muszą dawać należytą ilość blasku.

Jeżeli znajdujące się tu materiały są dla Ciebie zajmujące, kliknij tutaj, ponieważ w danym serwisie (http://www.wphw.pl/) też znajdziesz coś ciekawego.

Ta potrzebna liczba światła zmienia się jednakże zależnie od działań realizowanych w pomieszczeniu. Na przykład do czytania konieczny jest poziom 300lx, zaś do czynności bardziej dokładnych, typu robota igłą, klejenie drobnych elementów 750lx. Z kolei odpoczynek, bądź oglądanie TV winno odbywać się przy o wiele mniejszej ilości światła, w przybliżeniu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest więc nie ograniczanie się do jakiegoś punktu oświetlającego wnętrze, lecz w zależności do wymogów stosowanie kilku osobno załączanych przykładowo kryształowy żyrandol, ponadplanowa lampa, kinkiety a także lampy stojące do oświetlenia punktowego – lampy wiszące dla dzieci.

Światło musi być funkcjonalne. Znaczy to takie zaplanowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, aby realizowały własne zadanie. Dla przykładu oświetlenie toalety winno być skoncentrowane na zwierciadle, albowiem tam wymagana jest najogromniejsza dokładność przy makijażu czy de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, albowiem stojąc przy zlewie bądź blacie, jaki zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zacienialibyśmy. Stąd też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek w kuchni. O funkcjonalności oświetlenia świadczy też możność jego sterowania. Współcześnie możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, bądź zainstalowania detektorów ruchu. Są też „inteligentne” oprawy, które jasność swego świecenia dopasowują do ilości panującego oświetlenia słonecznego (kryształowy żyrandol idealnie uzupełnia moje wnętrza).

lampa
Źródło: pixabay.com
Oświetlenie winno być energooszczędne. W marketach z oświetleniem jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła zapewniające ponad czterokrotnie sporzej światła, aniżeli klasyczne żarówki (przy takiej samej mocy lampy). Tanie oświetlenie to z całą pewnością żarówki LED Forma opraw oświetleniowych powinna być dostosowana do aranżacji pomieszczenia, do stylu dominującego w mieszkaniu. Oświetlając pokój pociechy należy kupić lampy wiszące dla dzieci (kryształowy żyrandol idealnie uzupełnia moje wnętrza). Oprócz tego pamiętać musimy o należytym oświetleniu biurka.