
Oszczędnie
Świetlówki oszczędzające prąd obniżyły rachunki za prąd w dużej części, a najnowszą oszczędność każdy może zastosować przede wszystkim za sprawą technologii LED. Diody mają plusy, bo nie pobierają gwałtownie prądu przy wyłączaniu. Działają bardzo długo, a kiedy ich moc słabnie, łatwo to zauważyć – nie przestaną świecić niespodziewanie, a stopniowo ściemnieją. Zwyczajna żarówka potrzebuje w ciągu godziny 60 W, a LED 3W. Problemem może jednak okazać się koszt, ale tego typu inwestowanie bardzo szybko się zwróci tam, gdzie codziennie używamy sztucznego światła – przeczytaj informacje. Typowy kłopot to, jak kupić diodowe żarówki, bo co oznacza G4 LED?
Jak dobrać moc i końcówki?
Rozpoczynając przygodę z nowym oświetleniem energooszczędnym, niełatwo wybrać dobrą moc świetlówek i dobrą końcówkę. Nieduży gwint to LED E14, a duży to świetlówki LED E27, jednak są jeszcze bardziej trudne znaczenie, w których można na początku się zagubić. Uchwyt w lampkach, które włączamy do gniazdka to gu10 LED.
Powinniśmy jeszcze dopasować najlepszą moc i barwę światła. Zimne światło to 5000-5500 K – może okazać się dosyć trudne do zniesienia, jednak za to wyjątkowo dobre. Tam, też jest oświetlenie dzienne i sztuczne, każdy może dopasować rodzaj neutralny, czyli z przedziału 4000-4500 Kelwinów. Natomiast w sypialni, a więc w miejscu, gdzie chcemy odpocząć najlepiej wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.