Jak dobrać oświetlenie LED?

Moda na oszczędne żarówki trwa. Zmniejszamy ciągle rachunki za energię i chcemy nowych możliwości. LED to ciągle jeszcze nowa droga do oszczędności, a zdobyła szybko popularność. Całkiem niedawno zmienialiśmy zwykłe żarówki na świetlówki energooszczędne, a już weszło nowoczesne, tańsze rozwiązanie. Obecnie telewizory są dostępne w tej technologii. Faktycznie LED może oznaczać najlepszy?

Oszczędnie

Świetlówki oszczędzające prąd obniżyły rachunki za prąd w dużej części, a najnowszą oszczędność każdy może zastosować przede wszystkim za sprawą technologii LED. Diody mają plusy, bo nie pobierają gwałtownie prądu przy wyłączaniu. Działają bardzo długo, a kiedy ich moc słabnie, łatwo to zauważyć – nie przestaną świecić niespodziewanie, a stopniowo ściemnieją. Zwyczajna żarówka potrzebuje w ciągu godziny 60 W, a LED 3W. Problemem może jednak okazać się koszt, ale tego typu inwestowanie bardzo szybko się zwróci tam, gdzie codziennie używamy sztucznego światła – przeczytaj informacje. Typowy kłopot to, jak kupić diodowe żarówki, bo co oznacza G4 LED?

Jak dobrać moc i końcówki?

Rozpoczynając przygodę z nowym oświetleniem energooszczędnym, niełatwo wybrać dobrą moc świetlówek i dobrą końcówkę. Nieduży gwint to LED E14, a duży to świetlówki LED E27, jednak są jeszcze bardziej trudne znaczenie, w których można na początku się zagubić. Uchwyt w lampkach, które włączamy do gniazdka to gu10 LED.

Powinniśmy jeszcze dopasować najlepszą moc i barwę światła. Zimne światło to 5000-5500 K – może okazać się dosyć trudne do zniesienia, jednak za to wyjątkowo dobre. Tam, też jest oświetlenie dzienne i sztuczne, każdy może dopasować rodzaj neutralny, czyli z przedziału 4000-4500 Kelwinów. Natomiast w sypialni, a więc w miejscu, gdzie chcemy odpocząć najlepiej wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt padania światła również jest bardzo istotny – inne żarówki LED powinniśmy wybierać do oświetlenia punktowego, a inne, jeśli zależy nam na tym, by wymienić normalną żarówkę w normalnej lampie sufitowej (rzetelnie omówione). Największe skupienie to dużo mniejszy zasięg, ale także jasne światło. Szeroki kąt świecenia można wybrać do głównej lampy, oświetlającej cały pokój. Wąski kąt nadaje się do lamp, oświetlające konkretny punkt.