Gotowy projekt domu – czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Współcześnie firmy architektoniczne częstokroć oferują gotowe projekty domów. Ludzie zwykle decydują się na nie w chwili, kiedy sami nie za bardzo mają pomysł na swój dom, a przeglądając katalogi różnych firm trafiają na projekt, który do nich szczególnie przemawia. Prawdą jest jednak, że w obecnych czasach, nawet jeśli mamy sprecyzowane wymagania, to przy odrobinie szczęścia uda nam się znaleźć dla siebie gotowy projekt. Jest to związane głównie z mnogością firm architektonicznych funkcjonujących na rynku.Plusem skorzystania z gotowych, już sporządzonych i dostępnych w ofercie konkretnej firmy projektów jest możliwość zaoszczędzenia na czasie. Nie dość, że nie spędzamy aż tyle czasu nad rozmową z architektem dotyczącą tego, jak chcemy by nasz dom (zobacz montaż kotwy) wyglądał, to nie musimy dodatkowo oczekiwać na stworzenie projektu naszych marzeń. Standardowe projektowanie od podstaw jest związane zwykle z minimum kilkoma spotkaniami z projektantem i dosyć długim okresem oczekiwania na plany. Jeżeli chodzi natomiast o gotowe projekty, czas ten jest znacznie krótszy – całkiem przydatna strona, warto zajrzeć.

dom - wizerunek
Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
fotografia - dom
Autor: Guillaume Baviere
Źródło: http://www.flickr.com

Co ważne, takie projekty często służą jako pokazowe, mające zachęcić klienta do skorzystania z usług danego architekta. Z uwagi na tę kwestię, są one szczegółowo dopracowane i w odpowiedni sposób zwizualizowane w programach do projektowania trójwymiarowego, dzięki czemu możemy sobie idealnie wyobrazić nasz przyszły dom (zobacz kupię dom w gdyni) w danej lokalizacji. Moda z roku na rok ulega zmianom, aczkolwiek zawsze istnieje duża szansa, że każdy odnajdzie coś dla siebie.

Coraz większą popularnością cieszą się w dzisiejszych czasach projekty domów energooszczędnych. Są to domy, których budowa może być nieznacznie droższa, niż standardowych, jednak ich eksploatacja jest co najmniej kilkukrotnie niższe. Charakteryzuje je przeważnie prosta architektura, mało skomplikowane dachy i zwarta bryła. Rezygnuje się tu najczęściej z newralgicznych miejsc konstrukcji budynku, takich jak na przykład balkony. Przy użyciu nowoczesnych technologii istnieje możliwość ocieplenia domu w taki sposób, aby zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania jego wnętrza było o wiele mniejsze, niż w przypadku zwykłych projektów.Niezależnie od tego, czy interesuje nas dom energooszczędny, czy też standardowy, aktualnie firmy architektoniczne posiadają niebywale bogate oferty gotowych projektów. Pomimo zmieniającej się mody i gustów, faktem jest, że każdy, po zrobieniu odpowiedniego rozeznania, jest w stanie znaleźć coś dla siebie – moim problemem są projekty domów energooszczędnych.