Dlaczego lepiej jest piec w formach silikonowych

Formy silikonowe, już od dłuższego czasu mają powodzenie w naszych kuchniach. Na sam ich widok natychmiast nabieramy ochoty na wypieki. Gdy na nie spojrzeć przywodzą na myśl kauczuk, tymczasem stworzono je z miękkiego i plastycznego silikonu. Różnica polega na tym, że rozgrzana guma wydziela niemiły swąd, z kolei silikon jest bezwonny i bezzapachowy. Jest bezpieczny dla zdrowia, gdyż nie wchodzi w reakcje chemiczne ze związkami zawartymi w żywności.

formy do muffinów
Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
Formy silikonowe (dowiedz się czy są w promocji obecnie: ) w momencie pojawienia się na rynku kulinarnym w szybkim tempie wyparły blachy, naczynia ceramiczne albo szklane formy gdyż wykazują większą wszechstronność i mają więcej zastosowań. Praktyczne silikonowe formy do wypieków znajdą użytek w każdej kuchni i w każdych okolicznościach. Kiedy chcemy upiec tort na szczególną okazję wyśmienicie sprawdzi się tortownica silikonowa, ponieważ wypiek błyskawicznie i bez problemu odejdzie od formy, nie tracąc kształtu. Natomiast duża forma w formie kwiatu róży, napełniona galaretką z owocami stanie się pysznym deserem na dziecięcym przyjęciu. Formy produkowane są w wszelakich kształtach, stąd też mamy wypieki w kształcie misia, serduszka czy samochodu.

muffiny
Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Muffiny, które oczarowały polskie panie domu swą delikatnością i krótkim czasem przygotowania, wręcz stworzone są do silikonowych form! Foremki z silikonu dadzą nam pewność, że pieczenie stanie się wielką przyjemnością.

W przeciwieństwie do blach, ceramiki i szkła, silikonowe foremki zazwyczaj posiadają wyszukane kształty i fantastyczne barwy, mogą dzięki temu tworzyć wzbudzający zachwyt, zabawny element dekoracyjny kuchennego królestwa. Formy silikonowe przez swą wielofunkcyjność, doskonale nadają się do niskich jak i wysokich temperatur – wychodzą bez szwanku przy -60oC do +230oC .

Nie jest im straszny tzw. szok termiczny. Wytrzymują gwałtowne zmiany temperatur (po wyjęciu z zamrażalnika można ulokować formę od razu w piekarniku). Dlatego często używane są do domowej produkcji kostek lodu, które prezentują się zjawiskowo, ponadto forma jest wielokrotnego użytku. Z powodzeniem nadają się do piekarników, lodówek, kuchenek mikrofalowych jak również mycia w zmywarkach. Gromadzone w pudełkach, szufladach, zwinięte – momentalnie odzyskują swój kształt, toteż będą więc mile widziane w niewielkich kuchniach.