Czy współcześnie panie domu przygotowują wigilijne dania w taki sam sposób jak ich prababcie?

Współczesna kuchnia szykownej gospodyni zaczyna coraz bardziej przypominać medyczne laboratorium. A to za sprawą licznych akcesoriów kuchennych, które w jaskrawych kolorach i stylowych kształtach wyglądają niczym laboratoryjne przyrządy. Weźmy pod uwagę chociażby takie pojemniki na maggi. Bywają one wyprodukowane często z kolorowego szkła lub z tworzywa sztucznego.Takich przykładów można byłoby mnożyć na pęczki, ale jeden fakt pozostaje niepodważalny – pani domu w odmienny sposób przygotowuje wigilijną kolację niż jej prababcia, a nawet matka. To niezwykle interesujące zagadnienie omówimy na przykładzie bożonarodzeniowych wypieków.

www.garneczki.pl
Autor: park sumi
Źródło: http://www.flickr.com
Ciasta świąteczne wymagają sporego zaangażowania ze strony kucharza, ale i nietuzinkowej fantazji. Nawet jeżeli piecze się tradycyjne makowce, to warto przyozdobić je w oryginalny sposób. Obecny asortyment akcesoriów kuchennych jest naprawdę imponujący. Można zakupić formy do ciast w kształcie choinek bądź dekoracyjny komplet elementów, dzięki któremu można stworzyć zachwycające typowo świąteczne ozdoby. Zanim jeszcze przystąpimy do przyozdabiania naszego kulinarnego dzieła, które pozostaje zarazem niesamowicie pyszne, to wpierw udamy się na sprawunki.

Kiedy już wszystkie niezbędne produkty znajdą się na kuchennym stole, wówczas pani domu wyciąga z najbardziej ponurego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze babcie używały nade wszystko akcesoria wykonane z drewna dębowego. A obecnie prawnuczki rzeczonych babć rozwałkowują świąteczny placek wykorzystując zupełnie inne narzędzia, a wśród nich główne miejsce zajmuje stolnica silikonowa – silikonowe maty do ciasta. Oprócz wymienionego, posiada ona w kuchni również inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deseczkę do krojenia bądź podstawkę pod dopiero co zdjęte z ognia garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina niewielki obrusik i z tą tradycyjną wersją stolnicy ma naprawdę bardzo mało wspólnego, przynajmniej spoglądając od tej czysto wizualnej strony. Wprawna ręka gospodyni potrafi jednak zagnieść na niej ciasto na najlepszy świąteczny placek pod słońcem, tylko być może te nieco starsze kobiety mogą posiadać trudności z przyzwyczajeniem się do tego bardziej nowoczesnego sprzętu.

Podobnie rzecz się ma w przypadku innych przyborów do noworocznych wypieków.

Wejdź na ten link oraz zobacz w treści (https://serwiskawowy.pl/13-ekspresy-domowe-saecogaggia) opublikowany tam artykuł. Są tam uzupełniające materiały. One też analizują tę kwestię.

Przykładowo taki wałek do ciasta (różnorodne wałki do ciasta) również może być wykonany z silikonu, co znacząco ułatwi pani domu przygotowanie drożdżówki. Do silikonowej powierzchni lekko galaretowate ciasto nie będzie się przecież przyklejać. Jak widać, chociaż asortyment kuchennych akcesoriów rozrósł się bardzo, to wciąż można korzystać ze sprawdzonych przepisów i zachwycić gości smakowitym wypiekiem.