Co może nam się przydać w domu, szczególnie zimą?

Kotły dwufunkcyjne są tak opracowane, aby ogrzewać dom i przygotować gorącą wodę użytkową. Są to najczęściej kotły wiszące, podgrzewające w systemie przepływowym. Latem kocioł wyłącznie tworzy gorącą wodę, zimą jego głównym obowiązkiem jest nagrzewanie mieszkania. Jeżeli jednak odkręcimy kurek z ciepłą wodą, kocioł przełączy się na podgrzewanie wody branej z kranu tak długo, jak długo z niej korzystamy, a z chwilą zakręcenia kranu wróci do grzania wody do c.o.

grzejnik w pokoju
Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com
Pozytywem kotłów gazowych dwufunkcyjnych jest nade wszystko ich wartość i prostsza, to znaczy również tańsza, instalacja. Absorbują one mniej miejsca, bowiem nie ma konieczności przechowywać ogrzanej wody – jest ona grzana na bieżąco.

Kiedy uznasz, że warto poznać więcej szczegółów związanych z omawianą tu problematyką, zerknij na źródło info (http://www.dekoracyjneskory.pl/12-narzuty) – tam odnajdziesz pokrewne zagadnienia.

Niestety ma też niedociągnięcia – ciepła woda nie leci od razu, potrzeba momentu na jej ogrzanie, ponadto nawet minimalny pobór gorącej wody powoduje rozruch kotła, a jego intensywność musi być wyższa niż kotła jednofunkcyjnego do tej samej instalacji. Oznacza to, że kocioł zazwyczaj pracuje ze sprawnością wiele niższą od nominalnej.

grzejniki:

Kocioł dwufunkcyjny gazowy najpoprawniej jest zamontować w łazience, okaże się dzięki temu najbliżej podstawowego poboru ciepłej wody użytkowej. Pewną uciążliwością kotłów dwufunkcyjnych jest to, że winny mieć moc większą, niż wynika to z zapotrzebowania budynku na ciepło. Kocioł prawidłowiej zlokalizować w pobliżu miejsca, w jakim częściej odkręca się kran z gorącą wodą. Gdy potrzebujesz więcej informacji, wejdź tu: rozwinięcie tematu i przykłady. Wybierając grzejniki c.o. do domu należy zwracać uwagę nie jedynie na wygląd i intensywność grzejników, ale również na materiał, z którego są utworzone. Współczesne grzejniki są zwykle stalowe, jednakże jest możliwość również kupić grzejniki aluminiowe i grzejniki żeliwne.

Przy wyborze grzejników kieruje się uwagę przede wszystkim na ich wizerunek i równocześnie chce, aby miały siłę wystarczającą do ogrzania pomieszczenia w wszelkich warunkach. Estetyka i siła to oczywiście ogromnie istotne cechy, ale grzejniki różnią się również materiałem, z którego są sporządzone, pojemnością wodną i konstrukcją, jaka ma znaczenie na sposób wysyłania ciepła. To też trzeba brać pod uwagę, dokonując zakupu grzejników.