Bloki nie nadają się dla wszystkich. Czasem warto zawalczyć o swój domek!

Nie wszyscy nadają się do tego, by przez wiele lat mieszkać w bloku. Choć współczesne osiedla są kolorowe, pełne zieleni i w niczym nie przypominają zbiorowisk szarych molochów z wielkiej płyty, które masowo stawiano w Polsce przed kilkudziesięciu laty, wiele osób nadal nie wyobraża sobie, że miałoby spędzić całe życie w takim miejscu.

Oponenci mieszkania na blokowisku uzasadniają swoją niechęć za pomocą kilku słusznych argumentów, wśród których kluczową rolę odgrywa brak prywatności. Trudno się z nimi nie zgodzić. W jednym bloku nierzadko znajduje się kilkanaście lokali mieszkalnych, które zajmują różne typy ludzi. Wyluzowani i wichrzyciele, entuzjaści słuchania głośnej muzyki i wielbiciele ciszy, wielodzietne rodziny i osoby na emeryturze. Nigdy nie możemy być pewni, kto zamieszkuje obok i jak będą wyglądały nasze relacje.

dom, willa
Autor: Mark van Acker
Źródło: Reynaers

Tak wielka bliskość całkowicie obcych ludzi może powodować spory dyskomfort, który dodatkowo wzmagają niezbyt grube ściany, balkony umieszczone jeden przy drugim czy okna – odsyłam do tego serwisu – z widokiem na okna sąsiada.

Omawiany temat jest dla Ciebie intrygujący? Z pewnością zainteresuje Cię także oferta, która zawiera zbliżone tematycznie kwestie.

Nikt, nawet najbardziej towarzyski lub ciekawski człowiek, nie chce przecież brać udziału w cudzych kłótniach i awanturach domowych. (Projekty domów parterowych) Kolejną wadą wielkich osiedli jest również brak przestrzeni rekreacyjnej. Architekci naturalnie uwzględniają w swoich projektach zieleńce, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało jak na tak duże rzesze mieszkańców. Kilka wypielęgnowanych rabatek i parę drzew nie jest zaledwie marną namiastką własnego ogródka. Poza tym obszary wokół nowo powstałych bloków z pewnością nie są przystosowane do naturalnych potrzeb dzieci, które powinny jak najczęściej bawić się na zewnątrz.

Na osiedlach brakuje stref do gry w piłkę nożną, porządnych piaskownic i mądrze zagospodarowanych placów zabaw. Ze świecą szukać także trzepaków, które latami pełniły funkcję centrum życia towarzyskiego najmłodszych. Analizując wszystkie wyżej wymienione domku. Architekci mają w swych ofertach projekty domów do 120 m², których wykonanie często bywa tańsze niż kawalerka w atrakcyjnej dzielnicy Warszawy- kliknij po źródło.